Site menu:

“Mezi světem radikálních akademiků a lidí, kteří se pouští do boje se svými vykořisťovateli, je nutný intelektuální odstup – nutný je proto, že akademik říká jen své akademické věci, které jsou na míle vzdálené zkušenosti „chudých“ nebo kohokoli jiného, o kom mluví.”

skupina Aufheben

Lukáš rád pročítá tyto weby

http://antifenix.noblogs.org/

Czarna Teoria

libcom fan art

RSS Sol!s

RSS Třídní válka

RSS Přátelé komunizace

RSS Kolektivně proti kapitálu

RSS Anarchistická federace

RSS Knihovnička Starého Krtka

RSS Historický spolek Zádruha

RSS For the animals

Recent Comments

Site search

Categories

Svět nám podává jed a nutí nás provádět zbytečné a hnusné činnosti; vnucuje nám potřebu peněz a zbavuje nás vášnivých vztahů. Stárneme mezi muži a ženami, nemajícími žádné sny, jsme cizinci v realitě, neposkytující žádný prostor projevům štědrosti. Nejsme stoupenci sebezapírání. Jde prostě o to, že to nejlepší, co nám tato společnost může nabídnout (kariéra, sláva, náhlý zisk, „láska“), nás jednoduše vůbec nezajímá. Vydávání rozkazů se nám hnusí stejně jako jejich plnění. Jsme vykořisťováni jako kdokoli jiný a chceme s vykořisťováním skoncovat. Pro nás vzpoura nepotřebuje žádné jiné ospravedlnění.”

Anonym

Lukáš rád pročítá tyto weby

RSS Anarchist news

RSS Act for freedom now!

RSS Eelephant editions

RSS Seattle Solidarity Network

RSS Sobre l’Operació Pandora

RSS Anarhija.info

RSS Crimethinc

RSS Its going down

RSS 325

RSS Black & Pink

Boj o Řízkárnu

Reportáž z demonstrace proti Řízkárně

Zatýkání při močení na věznici

Solidární vzkaz anarchistům před vazební věznicí Praha – Ruzyně

Archives

Zmizení z dohledu státní moci

Jsem anarchista, tedy rebel. Znamená to pro mě mnoho. Mimo jiné i to, že jsem ohrožován těmi, proti kterým se bouřím. Oproti jiným rebelům to ale my anarchisté máme ještě složitější. Ohrožení nad našimi hlavami visí, ať už žijeme v jakékoliv době a na jakémkoliv místě. V pozici bojovníků proti všem státům jsou anarchisté ohroženi pořád. Během monarchie i teokracie, za fašistické nebo bolševické diktatury, stejně jako i za liberální demokracie. Všichni anarchisté musí žít s vědomím toho, že kdykoliv naši existenci může zasáhnout tvrdý úder státní represe.

I když si to neustálé ohrožení velmi dobře uvědomuji, během dlouhých let anarchistické činnosti jsem dost otupěl své smysly. Některé často opakované formy represe jsem prostě už přestal prožívat tak emocionálně silně. Staly se rutinou. Každou chvíli fízlové násilím rozeženou anarchistickou demonstraci nebo vyklidí squat. Jednou za čas také někdo skončí zadržen policií a za chvíli je propuštěn s pokutou nebo podmínkou. To v anarchistickém prostředí není nic neobvyklého. Člověk díky tomu nemusí hned podléhat beznaději. Jen se občas musí vyrovnat s nepříjemnostmi. Tyhle opakující se nesnáze sem již dávno začal vnímat jako nevyhnutelný následek anarchistické angažovanosti. Člověk prostě musí brát v potaz, že pokud aktivně vystupuje proti státu, ten samý stát mu bude znepříjemňovat život.

Pokud jde o tyto drobné “rutinní” represe, člověk navzdory nim může dál žít docela běžný život. U policie sice bude mít rostoucí složku o svých aktivitách, může se jim ale nadále věnovat. A to i celkem neskrývaně a veřejně. Já takto funguji přibližně sedmnáct let. Policejní dohled, výslechy a podávání vysvětlení. Pobyty v cele. Přestupkové komise a soudy. Pokuty a podmínky. Byla toho kupa, ale nic z toho mi po celých sedmnáct let nebránilo v tom, abych žil neskrytě a účastnil se veřejných aktivit anarchistického hnutí.

Fáze veřejného působení u mě dosáhla vrcholu. Teď přichází fáze skrývaček. Po dlouhých úvahách a s ohledem na současný kontext jsem se rozhodl vytratit z dohledu státní moci. V současnosti v tom spatřuji jediný možný způsob jak ochránit sám sebe před zničujícím úderem represe. Pokusím se nyní nastínit souvislosti a důvody, proč jsem k tomu dospěl.

Bod zlomu

Můj současný postoj zrál několik měsíců. Nepochybuji ale, že až několik dnů před “zmizením” padla ta nejzásadnější rozhodnutí a moje perspektiva začala mít jasnou podobu. Začátek toho všeho se datuje na 28. duben 2015. Den kdy policie spustila operaci Fénix. Tato represivní kampaň namířená proti anarchistickému hnutí se stala určitým bodem zlomu. Přechodem z dlouholeté mírné represe k represi silné. Po prvních raziích skončili 3 anarchisté ve vyšetřovací vazbě. Další přibyl několik týdnů poté. Oficiální verze je, že šlo o snahu eliminovat Síť revolučních buněk (SRB) a levicový terorismus. Je ale nepopiratelné, že SRB funguje dál. Očividné je také to, že represe zasáhla širší anarchistické hnutí i rodiny a přátele anarchistů. Vedle vězněných soudruhů jsou další osoby obviněné z trestných činů a stíhané “na svobodě”. Desítky osob jsou opakovaně vyslýchané a zastrašované. Na některé lidi byly nasazeny policejní týmy sledující všechen jejich pohyb a komunikaci. Toto je situace, která vytvořila velmi dusnou atmosféru.

Zatím co dříve padaly podmínky a pokuty, teď jsou anarchisté zavíráni, a to navíc za velmi děsivých okolností. Někteří soudruzi jsou obviněni z terorismu ve stádiu příprav. Konkrétně z plánování útoku na nákladní vlak s vojenským materiálem. V celé věci však hrají důležitou roli dva policejní agenti provokatéři, kteří infiltrovali jednu z anarchistických skupin. Další soudruh je zase obviněn z útoku na dům ministra Stropnického. Útok zápalnou láhví podle policie proběhl jakožto militantní obhajoba Ruska a Putinova režimu. Pravdou však je, že obviněný anarchista je ruský občan, který sám byl v Rusku perzekvován a v Česku ve svých přednáškách nejednou vystupoval proti Putinovi, ruskému státu a režimu. Obviněnému prostě chybí motiv. Navíc má prokazatelné alibi, že v době útoku byl na jiném místě.

Zkrátka anarchisté v Česku začali být zavíráni na základě absurdních policejních výmyslů a provokací. To je dost velký důvod, abych se jako aktivní anarchista začal obávat, že brzy takové policejní praktiky mohou přivést do vězení i mě. Uvězněn nepochybně může být kdokoliv z anarchistického hnutí. Nabízí se tedy otázka, proč si myslím, že bych to měl být zrovna já. S jistotou to samozřejmě nevím. Jsou ale jisté indicie, které napovídají, že pravděpodobnost je velmi vysoká. Nehodlám to přehlížet či zlehčovat.

Znepokojivá pozornost

V celém Česku byly u výslechů v souvislosti s operací fénix desítky osob. Některé dokonce opakovaně. Mluvil jsem s velkou částí z nich o jejich zkušenostech. Nezávisle na sobě se téměř všichni shodovali v jedné věci. Že jsem osobou, na kterou se při výslechu policie hodně výrazně zaměřovala. Podle důvěryhodných zdrojů se kolem mě dost točily i výslechy a vyšetřování uvězněných anarchistů. Pokud se policie na mě zaměřuje takto výrazněji než na jiné anarchisty, pak to rozhodně není bezvýznamná náhoda. Jistě to má své důvody, které mohou souviset se snahou dostat mě do vězení. Takto orientované výslechy mohou být způsobem, jak získat podklady pro zatykač. Pro člověka už pak není zase tak důležité zda ty podklady budou mít reálné základy, nebo budou výsledkem policejní manipulace s výpovědmi. Tak jako tak by to byl průšvih.

Motivací, proč policie pozornost výrazně soustředí na mě, může být celá řada. Třeba to, že se veřejně angažuji v projektech, které vedou ke sbližování anarchistického hnutí s lidmi dosud stojícími mimo něj. Jsou to třeba aktivity kolem komunitního centra Ateneo nebo Mostecké solidární sítě, které mají tuto tendenci. Policie ve mě může vidět člověka výrazně přispívajícího k popularizaci anarchistických taktik a cílů. Takové osoby policie všude ve světě zpravidla vnímá jako ohrožení pro status quo a snaží se eliminovat jejich vliv.

Pravdou je také, že jsem nejednou – na přednáškách, veřejných debatách i při publikování – otevřeně obhajoval ilegální přímé akce jako integrální součást antikapitalistického odporu. Policie v tom může vidět velké riziko, že bych druhé mohl k takovým ilegálním akcím inspirovat nebo je sám aktivně podporovat. Je taky známá věc, že jsem členem Asociace Alerta, která na internetu reprodukuje komuniké SRB a jiných militantních skupin. Tajemstvím není ani to, že působím jako distributor publikací. Některé obsahují texty skupin a jednotlivců s pozicemi daleko za hranicí legality. Mezi nimi třeba Revoluční boj, Angry brigade,Třídní válka, Animal liberation front, Alfredo M. Bonnano nebo Antonio Tellez. Nesouhlasím sice s některými jejich aktivitami a postoji, ale s naprostou většinou ano. Právě proto publikace s jejich texty šířím a verbálně jim vyjadřuji sympatie.

Říkám prostě nahlas věci, které se mnozí anarchisté odvažují říkat jen potají, aby je okolí neslyšelo. Napomáhám k šíření informací o nezákonných přímých akcích a podněcuji tím ostatní k jejich podpoře. Opakovaně jsem také prohlásil, že jako anarchista se nenechám svazovat zákonnými normami a hodlám jít za jejich rámec všude tam, kde to považuji za legitimní. Nepochybuji, že toto všechno policii silně dráždí a ráda by tomu zamezila. Třeba i za pomoci vězení, když to zatím jinak nešlo.

Nechci přeceňovat své schopnosti a vliv, ale nepochybuji o tom, že to, co říkám a dělám, se policii vůbec nelíbí. Má dost důvodů k tomu mě chtít zastavit. Už jen to, co policie předložila jako motiv razie v Ateneu, je jasný signální praporek. Jakési varování v duchu: “Nepochybuj, jdeme po tobě”. Tehdy mi předložili soudní příkaz k domovním prohlídkám na čtyřech místech, kde jsem trávil dost času. Odůvodnili to podezříváním mé osoby ze založení, podpory a propagace Sítě revolučních buněk. Pokud policie během razie vznáší taková podezření, je důvodné obávat se, že se pokusí podezření změnit na obvinění a tvrdý trest. Nehodlám pasivně přihlížet a čekat, až se to stane.

Sledovačky a odposlechy

Již jsem se zmínil o zvýšené pozornosti, kterou mi policie věnuje během výslechů ostatních lidí. Rád bych zde připomněl, že to je pouze jedna z více oblastí, kde se zvýšená pozornost projevuje. V posledních měcících byla citelná i při mém každodenním fungování. Jak jsem již popsal v předchozích částech mého vyprávění (tady, tady a tady), byl na mě nasazen tým tajných fízlů, kteří se zaměřili na sledování mého pohybu a komunikace. Byly dny, kdy jsem se nemohl pohnout bez jejich přítomnosti. I toto intenzivní sledování zapadá do teorií o plánech na mé zatčení. A zdá se, že neusilují jen o mě. Myslím, že jsou dvě oblasti cílů, které policie chce sledováním dosáhnout.

První cíl: Chtějí rozkrýt vazby a vztahy. Prostě zjistit, s kým se stýkám, co s ním řeším a případně na čem spolupracujeme. Od toho očekávají, že je přivedu k lidem, které pak bude snadnější usvědčit z nezákonné činnosti. Předpokládají, že když otevřeně nezákonnou činnost obhajuji a šířím o ní informace, tak znám i lidi, kteří se jí věnují. Očekávají, že pokud mě budou sledovat, tak je k takovým lidem dovedu a pomohu tím odkrýt, čemu se věnují.

Druhý cíl: Chtějí usvědčit z nezákonné činnosti přímo mě. Sledují mě s očekáváním, že dříve či později udělám něco nelegálního a oni to zaznamenají. Případně že udělám něco, co odkryje mou spojitost s něčím nelegálním, co už proběhlo v minulosti. Obávám se, že i kdyby sledování k tomuto cíli nevedlo, policie si později “důkazy” o mém spojení nezákonnými akty prostě vytvoří. Tím znovu narážím na to, co se stalo anarchistům, kteří na základě pochybných tvrzení policie skončili ve vazbě s obviněním ze závažných trestných činů.

Pokud policie v Česku opakovaně zatýkala na základě očividně vylhaných konstruktů, je velmi snadné uvěřit, že to samé se rozhodne udělat i mně. Již jsem popsal, že policie má motiv, tedy důvody to udělat. Také jsem rozvedl nápadné věci, které mohou být považovány za přípravu k takovému tahu. Tohle všechno mě vedlo k závěru, že jediná možnost, jak takovému kroku zabránit, je prostě se dostat z dohledu policie a státních úřadů. Pokud nebudou vědět, kde jsem a co dělám, ztrácí tím podmínky nezbytné k mému zatčení.

Zatraceně těžké rozhodnutí

Na tomto místě je důležité zdůraznit jednu věc. Jsem si naprosto vědom, že mé teorie o plánech na uvěznění zatím vychází z domněnek. Ty pochopitelně nyní nemám jak potvrdit. Každopádně i kdyby ale byla platná verze, že se mě policie nechystá zatknout, mé odhodlání vytratit se dohledu by zůstalo. Důvodem je vůle zachovat si důstojnost a nenarušené zdraví.

Žít za podmínek neustálého policejního dohledu je prostě dlouhodobě neúnosné. V takové situaci je člověk nejen připraven o své soukromí a důstojnost. Je také vystaven vysokému psychologickému nátlaku, který snadno může podkopat zdraví. Paranoia nebo jiné chorobné stavy mysli jsou u lidí v takových situacích pochopitelným důsledkem. Znám případy, kdy lidé následkem intenzivního policejního sledování museli vyhledat psychiatrickou léčbu. Jejich zdraví bylo podlomeno a možná už nikdy nebude v dobrém stavu. Takové situaci rozhodně chci sám u sebe předejít. I proto tedy raději volím skrýt se před pohledem policie, než abych musel žít v podmínkách permanentního šmírování.

Chci se raději skrývat než sedět ve vězení nebo v psychiatrickém ústavu. Vidím před sebou nyní jenom tyto tři možnosti a proto je má volba jasná. Zmizet, dokud to jde. Tvrdím-li, že je má volba jasná, neříkám tím, že je snadná. Je zatraceně těžké rozhodnout se bez rozloučení “zmizet” a přijít tím o kontakt s lidmi, se kterými jsem byl ve spojení dlouhé roky. Takové rozhodnutí je ale výsledek logického zhodnocení situace. Je to také impuls pudu sebezáchovy.

Samozřejmě, že bych raději dál žil neskrytě v těsném kontaktu se všemi lidmi, které mám rád. To teď ale prostě není možné. Rozhodnutí odloučit se od přátel a rodiny, je důsledek situace, do které mě zatlačili mí nepřátelé. Rozhodně nemám v úmyslu jim to odpustit. Skrývám se před jejich pohledem také proto, abych mohl nerušeně plánovat další boj. Abych mohl podrývat to, co oni reprezentují. Zkrátka mizím-li z dohledu policie a úřadů, neznamená to, že přestávám být součástí anarchistického odporu.

Poslední slova této kapitoly posílám těm, které mám rád. Ztrácím-li se teď z pohledu vás všech – přátel a rodiny, neznamená to, že vás opouštím! Teď se sice nevídáme a nekomunikujeme spolu. Jste ale stále důležitá součást mého života. Nepochybuji o tom, že i já jsem nadále důležitá součást toho vašeho.

Mám vás moc rád. Myslím na vás a chybíte mi.

(Lukáš Borl – září 2015)

Comments

Comment from Austei
Time 2019/06/15 at 19:16

Cialis Super Activa cialis for sale Amoxil And Aspirin Levitra Generika Wo Kaufen Priligy Dapoxetina Opinioni

Comment from Randhurse
Time 2019/06/16 at 04:44

Kamagra Oral Jelly Flavours buy finasteride 1mg Viagra Internet Kaufen Cialis Administracion How To Buy Priligy

Comment from Randhurse
Time 2019/06/28 at 10:43

Acquistare Kamagra Pfizer Francia Cialis Kreuzschmerzen cialis 5mg best price Acheter Misoprostol Sur Internet

Comment from LesbouplE
Time 2019/07/04 at 09:09

Cialis Tous Les Jours levitra order online Viagra Prix Pfizer Prednisone From Mexico Generic Real Fluoxetine Without Rx Price Shop Overnight Shipping

Trackback from Writemypaper
Time 2019/10/03 at 20:55

… [Trackback]

[…] Info to that Topic: lukasborl.noblogs.org/zmizeni-z-dohledu-statni-moci/ […]

Trackback from buy this item
Time 2019/10/04 at 00:19

… [Trackback]

[…] There you can find 90197 more Info on that Topic: lukasborl.noblogs.org/zmizeni-z-dohledu-statni-moci/ […]

Trackback from บาคาร่าออนไลน์
Time 2019/10/04 at 02:00

… [Trackback]

[…] Read More Information here to that Topic: lukasborl.noblogs.org/zmizeni-z-dohledu-statni-moci/ […]

Trackback from https://findahomeincharlottesvilleva.com/
Time 2019/10/04 at 08:41

… [Trackback]

[…] There you will find 30795 additional Info on that Topic: lukasborl.noblogs.org/zmizeni-z-dohledu-statni-moci/ […]

Trackback from https://findahomeincharlottesvilleva.com/
Time 2019/10/04 at 10:02

… [Trackback]

[…] There you will find 87584 additional Info on that Topic: lukasborl.noblogs.org/zmizeni-z-dohledu-statni-moci/ […]

Trackback from download fifa 20 mac
Time 2019/10/04 at 21:35

… [Trackback]

[…] Read More to that Topic: lukasborl.noblogs.org/zmizeni-z-dohledu-statni-moci/ […]

Trackback from แทงบอลออนไลน์
Time 2019/10/05 at 02:22

… [Trackback]

[…] Information on that Topic: lukasborl.noblogs.org/zmizeni-z-dohledu-statni-moci/ […]

Trackback from https://0couchtuner.com/
Time 2019/10/07 at 10:47

… [Trackback]

[…] Here you can find 98654 additional Info on that Topic: lukasborl.noblogs.org/zmizeni-z-dohledu-statni-moci/ […]

Trackback from credit card processing for forex trading
Time 2019/10/07 at 11:03

… [Trackback]

[…] Information on that Topic: lukasborl.noblogs.org/zmizeni-z-dohledu-statni-moci/ […]

Trackback from Allforbet
Time 2019/10/07 at 21:48

… [Trackback]

[…] Info on that Topic: lukasborl.noblogs.org/zmizeni-z-dohledu-statni-moci/ […]

Trackback from cheat youtube views
Time 2019/10/08 at 20:57

… [Trackback]

[…] Information to that Topic: lukasborl.noblogs.org/zmizeni-z-dohledu-statni-moci/ […]

Trackback from The Avenir
Time 2019/10/09 at 00:17

… [Trackback]

[…] Find More Info here to that Topic: lukasborl.noblogs.org/zmizeni-z-dohledu-statni-moci/ […]

Trackback from Kids Beds
Time 2019/10/09 at 01:31

… [Trackback]

[…] There you will find 5465 more Info to that Topic: lukasborl.noblogs.org/zmizeni-z-dohledu-statni-moci/ […]

Trackback from Kids Cots
Time 2019/10/09 at 02:38

… [Trackback]

[…] Info on that Topic: lukasborl.noblogs.org/zmizeni-z-dohledu-statni-moci/ […]

Trackback from UFABET
Time 2019/10/09 at 06:29

… [Trackback]

[…] Find More Info here to that Topic: lukasborl.noblogs.org/zmizeni-z-dohledu-statni-moci/ […]

Trackback from https://cristalcellar.com/
Time 2019/10/09 at 06:47

… [Trackback]

[…] Find More on that Topic: lukasborl.noblogs.org/zmizeni-z-dohledu-statni-moci/ […]

Trackback from Kids Desks
Time 2019/10/09 at 07:34

… [Trackback]

[…] Here you will find 51108 additional Information to that Topic: lukasborl.noblogs.org/zmizeni-z-dohledu-statni-moci/ […]

Trackback from Kids Cabinets
Time 2019/10/09 at 10:27

… [Trackback]

[…] Read More to that Topic: lukasborl.noblogs.org/zmizeni-z-dohledu-statni-moci/ […]

Trackback from 사설토토추천
Time 2019/10/09 at 12:10

… [Trackback]

[…] There you will find 17522 additional Information on that Topic: lukasborl.noblogs.org/zmizeni-z-dohledu-statni-moci/ […]

Trackback from escooter
Time 2019/10/10 at 00:56

… [Trackback]

[…] There you will find 55162 more Information to that Topic: lukasborl.noblogs.org/zmizeni-z-dohledu-statni-moci/ […]

Trackback from ดูหนังผ่านมือถือ
Time 2019/10/10 at 03:12

… [Trackback]

[…] Read More on to that Topic: lukasborl.noblogs.org/zmizeni-z-dohledu-statni-moci/ […]

Trackback from syair sgp
Time 2019/10/10 at 17:33

… [Trackback]

[…] Read More on to that Topic: lukasborl.noblogs.org/zmizeni-z-dohledu-statni-moci/ […]

Trackback from specialist las vegas
Time 2019/10/11 at 07:03

… [Trackback]

[…] Find More on that Topic: lukasborl.noblogs.org/zmizeni-z-dohledu-statni-moci/ […]

Trackback from Data SGP
Time 2019/10/11 at 18:45

… [Trackback]

[…] Find More Information here on that Topic: lukasborl.noblogs.org/zmizeni-z-dohledu-statni-moci/ […]

Trackback from fun88
Time 2019/10/14 at 02:06

… [Trackback]

[…] Info on that Topic: lukasborl.noblogs.org/zmizeni-z-dohledu-statni-moci/ […]

Trackback from Oploverz
Time 2019/10/15 at 14:06

… [Trackback]

[…] Read More Information here on that Topic: lukasborl.noblogs.org/zmizeni-z-dohledu-statni-moci/ […]

Trackback from www.banyandental.com/
Time 2019/10/15 at 19:57

… [Trackback]

[…] Find More Info here to that Topic: lukasborl.noblogs.org/zmizeni-z-dohledu-statni-moci/ […]

Trackback from he has a good point
Time 2019/10/16 at 01:43

… [Trackback]

[…] Information on that Topic: lukasborl.noblogs.org/zmizeni-z-dohledu-statni-moci/ […]

Trackback from Yucatán
Time 2019/10/16 at 02:04

… [Trackback]

[…] Here you will find 63474 additional Information on that Topic: lukasborl.noblogs.org/zmizeni-z-dohledu-statni-moci/ […]

Trackback from Find the latest news, views and updates from all top sources
Time 2019/10/16 at 16:26

… [Trackback]

[…] Read More here to that Topic: lukasborl.noblogs.org/zmizeni-z-dohledu-statni-moci/ […]

Trackback from w88 thailand
Time 2019/10/17 at 12:04

… [Trackback]

[…] Info on that Topic: lukasborl.noblogs.org/zmizeni-z-dohledu-statni-moci/ […]

Trackback from Christmas party entertainment
Time 2019/10/17 at 16:14

… [Trackback]

[…] Find More on on that Topic: lukasborl.noblogs.org/zmizeni-z-dohledu-statni-moci/ […]

Trackback from Dallas Electricity Plans
Time 2019/10/18 at 00:21

… [Trackback]

[…] Here you can find 75001 additional Info on that Topic: lukasborl.noblogs.org/zmizeni-z-dohledu-statni-moci/ […]

Trackback from 먹튀사이트
Time 2019/10/18 at 01:01

… [Trackback]

[…] There you will find 89372 additional Info on that Topic: lukasborl.noblogs.org/zmizeni-z-dohledu-statni-moci/ […]

Write a comment