Praktický průvodce pistolnice


https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/424120/big_prakticky-pruvodce-pistolnice-Q9Q-424120.jpgExistuje celá řada motivací k pořízení krátké palné zbraně, tedy pistole nebo revolveru. Některé legitimní, jiné nikoli. O důvodech mého zájmu o zbraně jsem se zmínil již před několika lety v článku „Proč jsou zbraně a násilí důležitou součástí mého života. Tentokrát bych rád doporučil publikaci Praktický průvodce pistolnice, kterou vydalo v roce 2019 v nakladatelství Grada. Právě tato publikace mi dala základní informace o tom jak se zbraní zacházet, ale jen následný trénink mi dodal potřebné zkušenosti. Doufám tedy, že pokud budu nucen bránit sebe nebo blízké osoby, budu mít nejen teoretické, ale i praktické schopnosti to udělat.

Úvodem je dobré předestřít, že tato kniha je vhodná především pro ty, kteří už mají trochu jasno v tom, proč jevit o palné zbraně zájem. Pokud už víš proč, pak ti tento komplexní průvodce základů střelectví poradí, jak na to. Myslím, že autor volí poměrně věcnou, srozumitelnou i atraktivní formu. K porozumění výkladu také dopomáhají ilustrační fotografie. Jedna záležitost je však na knize zarážející. Proč je cílená na pistolnice, když obsah se nevztahuje k žádným konkrétním specifikům osob, které se identifikují jako ženy? Sám autor uvádí, že „Rady zbraňovým začátečníkům jsou zcela univerzální, takže pevně doufám, že si z nadcházejících stránek vezme něco do začátku kdokoliv, koho svět zbraní uhranul, nebo alespoň zaujal – je jedno zda žena, nebo muž.“ Pokud jde o univerzální rady platné pro všechny, proč si zakládat na tom, že průvodce je pro pistolnice, tedy ženy? Je to dost sporná část jinak celkem zajímavé knihy.

Obsah průvodce je rozčleněn do pěti oblastí:

1. bezpečnost se zbraní
2. technika a ovládání zbraně
3. poprvé na střelnici
4. získávání zbrojního průkazu
5. nákup první zbraně

Každá tematická část je pak rozdělena na krátké podkapitoly, které na sebe celkem systematicky navazují. Na výkladu oceňuji především jeho stručnost, která však nejde na úkor podstatných oblastí této problematiky. Myslím, že vše, co se dá označit za základ, to zde je. Dychtíte po dalších informacích? Pak doporučuji časopis Střelecká revue, který sice obsahuje i dost sporné věci, ale také mnoho užitečného.

A jelikož – jako u všeho – je teoretická rovina jen částí celku, vážím si u této knihy apelu i na praktickou rovinu. Vybrat si podle popisu pistoli a pochopit její mechanismus je důležité. Ale než si něco takového člověk pořídí, je dobré si to také ohmatat a vyzkoušet. V knize se tak můžeme dočíst i to, jak se dostat ke střelbě bez zbrojního průkazu. To může být dobrá příležitost zjistit, jaký typ zbraně je vyhovující. Protože i když základy střelectví jsou univerzální, potřeby a preference jsou subjektivní. Jít si nejprve zastřílet, a třeba i z několika druhů zbraní, je asi rozumnější, než si něco koupit a pak zjistit, že to není vhodné pro individuální potřeby uživatele. Když po prvních zkušenostech na střelnici člověk má více jasno v tom, jakou zbraň potřebuje a je si jistý zda se střelectví skutečně chce věnovat, pak už je logickým krokem získání zbrojního průkazu. Jak na to? I s tím kniha poradí. Vlastně mě nenapadá nic důležitého, na co by autor knihy nepamatoval. Takže Praktického průvodce pistolnice vřele doporučuji. Pokud nechceš za tuto knihu dát kapitalistům tři stovky, nedělej to. Já to taky neudělal. Rád ti ji bezplatně daruji, pokud se mi ozveš na kontakt lukynda( @ )riseup.net. Za ušetřené peníze si můžeš pořídit třeba 75 nábojů nebo podpořit nějaký smysluplný projekt či někoho v nouzi.

, ,