Site menu:

“Mezi světem radikálních akademiků a lidí, kteří se pouští do boje se svými vykořisťovateli, je nutný intelektuální odstup – nutný je proto, že akademik říká jen své akademické věci, které jsou na míle vzdálené zkušenosti „chudých“ nebo kohokoli jiného, o kom mluví.”

skupina Aufheben

  • oblíbené weby

http://antifenix.noblogs.org/

105 best images about Anarchist Art on Pinterest | Freedom ...

libcom fan art

RSS Sol!s

RSS Třídní válka

RSS Přátelé komunizace

RSS Kolektivně proti kapitálu

RSS Anarchistická federace

RSS Knihovnička Starého Krtka

RSS Historický spolek Zádruha

RSS For the animals

Site search

Categories

Svět nám podává jed a nutí nás provádět zbytečné a hnusné činnosti; vnucuje nám potřebu peněz a zbavuje nás vášnivých vztahů. Stárneme mezi muži a ženami, nemajícími žádné sny, jsme cizinci v realitě, neposkytující žádný prostor projevům štědrosti. Nejsme stoupenci sebezapírání. Jde prostě o to, že to nejlepší, co nám tato společnost může nabídnout (kariéra, sláva, náhlý zisk, „láska“), nás jednoduše vůbec nezajímá. Vydávání rozkazů se nám hnusí stejně jako jejich plnění. Jsme vykořisťováni jako kdokoli jiný a chceme s vykořisťováním skoncovat. Pro nás vzpoura nepotřebuje žádné jiné ospravedlnění.”

Anonym

Lukáš rád pročítá tyto weby

RSS Anarchist news

RSS Act for freedom now!

RSS Eelephant editions

RSS Seattle Solidarity Network

RSS Crimethinc

RSS 325

Boj o Řízkárnu

Reportáž z demonstrace proti Řízkárně

Zatýkání při močení na věznici

Solidární vzkaz anarchistům před vazební věznicí Praha – Ruzyně

Archives

Otevřený dopis na podporu běloruských anarchistických revolucionářů

Společně s dalšími skupinami a jednotlivci se připojuji k Otevřenému dopisu na podporu běloruských anarchistických revolucionářů. 

Co se stalo?

22. října byla ve městě Soligorsk napadena administrativní budova Státního výboru pro forenzní expertýzu a na parkovišti okresního prokurátora Soligorsku byly zapáleny automobily. V noci 28. října byla zapálena budova oddělení dopravní policie Mazyr. Brzy poté poblíž ukrajinských hranic v okrese Yelʹsk, byla mobilní hlídkou zadržena skupina anarchistických revolucionářů: Igor Olinevič, Dmitrij Dubovskij, Dmitrij Rezanovič a Sergej Romanov. Nyní jsou drženi ve vyšetřovacím středisku KGB v Minsku. Byli obviněni podle poragrafu 289 trestního zákoníku Běloruské republiky (teroristický čin spáchaný organizovanou skupinou).

Anarchističtí revolucionáři

Každý ze zadržených byl po mnoho let nepřítelem fašistického státu a pravidelně zažíval jeho represi.

Igor Olinevič je anarchista z Minsku, bývalý politický vězeň běloruského režimu. V listopadu 2010 byl zadržen tajnou službou v Moskvě. V květnu 2011 byl odsouzen k 8 letům vězení v kolonii s vysokým bezpečnostním režimem podle paragrafu 218.3 (úmyslné zničení majetku) a paragrafu 339.2 (skupinové výtržnictví). Byl propuštěn na základě prezidentské amnestie 22. srpna 2015. Ve vězení napsal knihu „Jedu do Magadanu“, která byla přeložena do několika jazyků. V roce 2013 udělil knize Běloruský PEN-klub cenu Františka Alechnoviče za nejlepší dílo napsané ve vězení. V roce 2016 dostal Igor cenu Viktora Ivaškeviče. Po propuštění žil v zahraničí, účastnil se aktivit anarchistického hnutí.

Dmitrij Dubovskij je anarchista ze Soligorsku. V roce 2010 byl zařazen na seznam hledaných v souvislosti s „případem běloruských anarchistů“. V listopadu téhož roku v Moskvě, když se FSB pokusila zadržet jeho a Igora, se mu podařilo uprchnout. Po dobu 10 let se Dmitrij skrýval v Rusku a na Ukrajině, vydával své cestovní deníky, účastnil se aktivit anarchistického hnutí.

Dmitrij Rezanovič je anarchista z Gomelu. Zadržen byl 16. března 2014 po překročení ukrajinsko-ruské hranice v Kursku. Měl dokumenty na jméno svého bratra. Zadržen byl pro podezření ze sabotáže na území Ruska. FSB nenalezla dostatečné důkazy pro tuto verzi a zahájila trestní řízení podle paragrafu 332 části 1 trestního zákoníku Ruské federace (překročení státní hranice Ruské federace bez platných dokladů). Byl držen v deportačním centru v Kurské oblasti. Dne 3. července soud rozhodl o deportaci Dmitrije z Ruska a také mu uložil pokutu 15,000 rublů. Dne 25. července byl Dmitrij deportován do Běloruska. Zůstal aktivním účastníkem anarchistického hnutí.

Sergej Romanov je anarchista z Gomelu. V roce 2013 byl (podle paragrafu 295, odst. 2 Trestního zákoníku Běloruské republiky) odsouzen k podmíněnému trestu dvou roků za držení 14 gramů střelného prachu v domácnosti. V roce 2014 byl Sergej odsouzen k 6 letům vězení, po odvolání byl trest snížen na pět let. Byl propuštěn v červenci 2019, a rozhodnutím soudu mu byla uložena omezení preventivního dohledu. Například mu bylo zákázáno opustit město nebo změnit místo bydliště. Měl také zákaz návštěv barů, restaurací, obchodů a dalších míst, kde se volně prodává alkohol, dále zákaz nepovoleného opustění místa bydliště v období od 22:00 do 6:00 a povinnost hlásit se ke kontrole jednou týdně.

Všichni jmenovaní jsou jedinci s jasnými morálními vlastnostmi a vědomým pohledem na život. Každý z nich je přesvědčený anarchista a ctihodný člověk. Každý z nich je bojovníkem za svobodu na území současného Běloruska, kde již nebude místo pro svévoli OMONu (zvláštních zásahových jednotek) a GUBOPiKu (Hlavní správy pro boj s organizovaným zločinem a korupcí) a dalších mocenských struktur. Kde nebude místo pro násilí proti svobodě ve všech jejích projevech.

Proč je podporujeme?

Všechna obvinění státu proti anarchistickým rebelům jsou absurdní, cynická a falešná. Zatčení anarchisté se netají tím, že byli oddáni žhářství, poškozování majetku, sabotážím. To vše je přímá akce, která v žádném případě neměla za následek zranění nebo smrt. Oni neměli v úmyslu nic takového způsobit. Jako anarchističtí revolucionáři, kteří si zvolili cestu partyzánského boje, chtěli skupinově podporovat vzpurné lidi v Bělorusku a přispět k sociálnímu odporu. Zbraně jsou známkou toho, že se vědomě pustili do rozhodného a riskantního boje proti státnímu teroru. Věříme, že držení střelných zbraní je právem svobodných lidí, nikoli právem brutálních policistů. Běloruský stát je dnes založený na vojenském a policejním násilí, což je teroristická struktura postavená, placená a spravovaná pomateným diktátorem. Jsou to státní struktury, které znásilňují dívky, bijí penzisty, střílejí neozbrojené lidi, mučí zadržené v dodávkách a zadržovacích střediscích, vloupají se do bytů, rozbíjejí osobní auta, kola a kavárny. Anarchisté toto nedělají. Anarchismus je sebeorganizace, vzájemná pomoc a solidarita. Anarchismus není jen touha po svobodě. Je to také boj proti jakémukoli útlaku. Boj za svobodu. Ano, měli u sebe zbraně. Nebyly však použity proti lidem. Ano, oddali se zapálování úředních budov a aut, ale právě tyto objekty jsou oporou režimu, a proto byly vybrány jako cíle. Nebyly u toho žádné oběti. Ano, jsou to rebelové a revolucionáři. Ale všichni lidé mají právo rebelovat, zejména v místě, kde nefunguje žádný demokratický mechanismus, kde vůbec neexistuje spravedlnost a každý pokojný protest se setkává se státním násilím. Během několika měsíců bylo v Bělorusku zadrženo asi sedmnáct tisíc lidí a bylo zahájeno asi 1000 trestních případů. Více než 100 politických vězňů je za mřížemi. I v reakci na nejklidnější formu protestu, jakou je stávka, stát posílá lidi za mříže.

Zákaz stávek, propouštění, represe a nesplnění slibů ze strany vedení soligorského podniku Bělaruskalij (jednoho z největších výrobců minerální hnojiv na světě), to vše vedlo k tomu, že si Soligorsk – město horníků a dělníků – vybrali anarchisté k přímé akci. Akce byly zaměřeny na podporu pracovníků a vyjádření solidarity s jejich cíly.

Vyzýváme anarchisty, aby zadrželi kritiku na základě úryvků a útržků z výslechů soudruhů, záměrně zveřejňovaných donucovacími orgány. Čas dá všechno na své místo a my s plnou odpovědností prohlašujeme, že se na veřejnost dostanou fakta o skupině běloruských revolučních anarchistů.

Vyjadřujeme naši plnou podporu uvězněným anarchistům a všem lidem, kteří se vzbouřili proti diktatuře a policejnímu násilí v Bělorusku. Vyzýváme k boji za okamžité propuštění Igora Olineviče, Dmitrije Dubovskije, Dmitrije Rezanoviče a Sergeje Romanova i všech politických vězňů v Bělorusku. Vyzýváme všechny lidi, kterým to není lhostejné, aby šířili informace, organizovali akce solidarity, odporu a jakýkoli druh tlaku na všechny struktury Lukašenkova režimu. A to jak v Bělorusku, tak v zahraničí. Pamatujte, že nejlepší podporou je pokračovat v boji, kterému věnovali věznění soudruzi své životy.

Přátelé a spolubojovníci
Anarchistický kolektiv „Pramen
Mikola Dziadok, anarchistický bloger
Kolektiv „Effect Monro
Anarchistický černý kříž / Bělorusko
Kolektiv 325
Kolektiv “Black Wave
Federacja Anarchistyczna Śląsk
Autonomní akce – Автономное Действие
Библиотека «Вольная Думка»
Lukáš Borl, anarchista a bloger
Kolektiv A2day
Anarchistický černý kříž / Řecko
Anarchistický černý kříž / Česko
161 Crew Poland
Vydavatelství “Soubor
Make (A) Great Again
Agência de Notícias Anarquistas – ANA (Brasil)
Anarchistyczny Czarny Krzyż Galicja (s. Kraków)
Kronika odporu
Časopis “Атак”
Anarquia
Nakladatelský projekt «Радикальная теория и практика»
Volná komunita VAP

Dopis je otevřený pro podpis

Write a comment