Site menu:

“Mezi světem radikálních akademiků a lidí, kteří se pouští do boje se svými vykořisťovateli, je nutný intelektuální odstup – nutný je proto, že akademik říká jen své akademické věci, které jsou na míle vzdálené zkušenosti „chudých“ nebo kohokoli jiného, o kom mluví.”

skupina Aufheben

  • oblíbené weby

http://antifenix.noblogs.org/

105 best images about Anarchist Art on Pinterest | Freedom ...

libcom fan art

RSS Sol!s

RSS Třídní válka

RSS Přátelé komunizace

RSS Kolektivně proti kapitálu

RSS Anarchistická federace

RSS Knihovnička Starého Krtka

RSS Historický spolek Zádruha

RSS For the animals

Site search

Categories

Svět nám podává jed a nutí nás provádět zbytečné a hnusné činnosti; vnucuje nám potřebu peněz a zbavuje nás vášnivých vztahů. Stárneme mezi muži a ženami, nemajícími žádné sny, jsme cizinci v realitě, neposkytující žádný prostor projevům štědrosti. Nejsme stoupenci sebezapírání. Jde prostě o to, že to nejlepší, co nám tato společnost může nabídnout (kariéra, sláva, náhlý zisk, „láska“), nás jednoduše vůbec nezajímá. Vydávání rozkazů se nám hnusí stejně jako jejich plnění. Jsme vykořisťováni jako kdokoli jiný a chceme s vykořisťováním skoncovat. Pro nás vzpoura nepotřebuje žádné jiné ospravedlnění.”

Anonym

Lukáš rád pročítá tyto weby

RSS Anarchist news

RSS Act for freedom now!

RSS Eelephant editions

RSS Seattle Solidarity Network

RSS Crimethinc

RSS 325

Boj o Řízkárnu

Reportáž z demonstrace proti Řízkárně

Zatýkání při močení na věznici

Solidární vzkaz anarchistům před vazební věznicí Praha – Ruzyně

Archives

NS se zastal muže požadujícího ve vazbě veganskou stravu

zdroj: advokatnidenik.cz

https://res.cloudinary.com/teepublic/image/private/s--bup88dZk--/t_Preview/b_rgb:191919,c_limit,f_jpg,h_630,q_90,w_630/v1521724208/production/designs/2515239_0.jpgNejvyšší soud (NS) zveřejnil dne 23. března svůj rozsudek 30 Cdo 4133/2019-160, podle kterého se zastal aktivisty Lukáše Borla, který ve vazbě nedostával veganskou stravu a následně žádal omluvu od Ministerstva spravedlnosti. Odvolací Městský soud v Praze jeho nárok zamítl, podle Nejvyššího soudu však nezohlednil některé důležité aspekty.

Podle vyjádření NS Městský soud v Praze chyboval například v tom, že vnímal ochranu relevantního světonázoru jednotlivce jako méně významnou než ochranu víry a náboženského přesvědčení. Vazební věznice má ovšem přihlížet jak ke kulturním, tak náboženským tradicím obviněných.

„Tam, kde se na obstarání stravy souladné s náboženstvím nebo přesvědčením nekladou vysoké nároky (např. požadavky na zcela specifickou přípravu jídla), nebude zpravidla důvod pro odepření takové stravy (…),“ stojí v rozsudku NS.

Lukáš Borl byl ve vazbě v litoměřické vazební věznici od září 2016 do dubna 2017 kvůli podezření, že se podílel na založení extremistické Sítě revolučních buněk a na další trestné činnosti. Veganskou stravu přes opakované žádosti nedostával. Vedení věznice mu prý sdělilo, že lze zajistit stravu vegetariánskou, nikoliv veganskou. Borl je veganem dlouhodobě a konzumaci živočišných produktů odmítá z etických důvodů. Neúspěšně žádal o přeložení do jiné věznice.

Obvodní soud pro Prahu 2 původně určil, že se Ministerstvo spravedlnosti musí Lukáši Borlovi omluvit dopisem. Ministerstvo se odvolalo, mimo jiné argumentovalo tím, že výkon trestu nebo vazby s sebou ze své podstaty nesou omezení dosavadního způsobu života. Poukazovalo i na to, že v litoměřické věznici museli v dané době dva kuchaři přichystat stovky porcí, a že proto z kapacitních důvodů nebylo možné připravovat individuální stravu.

K názoru Ministerstva spravedlnosti se přiklonil i odvolací senát, podle nějž nebylo v reálných možnostech věznice zajišťovat veganskou stravu ve stanoveném denním limitu 57 korun na osobu. Borlova právní zástupkyně naopak poukazovala na to, že veganská forma stravování je nejlevnější.

Z rozhodnutí Nejvyššího soudu plyne, že pokud nejde o finančně zcela nepřiměřené požadavky, nelze je odmítnout povšechným poukazováním na normativní limity nebo technické, materiální a personální vybavení věznice.