Site menu:

Site search

Categories

Archives

Lukáš Kalina byl propuštěn z basy!

Nejlepší dopisy z vězení jsou ty, kde je napsáno “NEDORUČENO – PROPUŠTĚN”. Tedy ty, které jsou zaslány vězněnému, ale on je nemůže přijmout, jelikož už běhá venku a tak jsou navráceny odesilateli. Jeden takový dopis se mi nedávno vrátil od Lukáše Kaliny. Vítej venku kamaráde! Vím, “venku” znamená, že uvěznění pokračuje, avšak jen v jiném režimu. Přesto je skvělé, že se to stalo.

Lukáš se v dopisech zmiňoval, že se mu blíží termín, kdy se bude jednat o jeho podmíněném propuštění a zkrácení trestu. Těší mě, že mu to nakonec vyšlo. Tím však nic nekončí. Nyní ho čekají i venku každodenní zápasy za důstojný život. Boj se závislostí a zdravotními problémy. Musí řešit také bydlení, vztahy i adaptaci na podmínky venku se všemi nároky, které na něho klade společnost a instituce. Je tedy dobré připomenout, že potřeba solidarity nekončí v den propuštění. Zeptat se jak je možné pomoci, to není náročné. Ti, pro které solidarita není prázdné slovo to udělají a pomohou. Kdo chce, cestu si najde.

Chtěl bych připomenout, že Lukáš odešel od soudu v Brně s trestem rok a půl ve vězení, protože nezaplatil za pět housek v supermarketu Tesco. Osobně se stavím na stranu těch, kteří tvrdí, že zločincem není Lukáš, ale ti co ho soudili, věznili a ti, kteří vykořisťují pracující v pekárnách i jinde. Podporou Lukáše se kromě různých jedinců zabýval také Anarchistický černý kříž a PROJEKT STRAKA. Věřím, že právě tato podpora pomohla lépe snášet trest a připravovat se na to, co bude po něm.